Ust-Kamieniogorsk

Już w drodze z Semeja do Ust-Kamieniogorska można było zobaczyć skały, niewielkie góry. 

Ślady polskie 

Nie spodziewałam się, że odnajdę tyle śladów polskich w Ust-Kamieniogorsku. Pierwsze z nich odkryłam we Wschodniokazachstńskim Obwodowym Architektoniczno-Etnograficznym i Przyrodniczo-Krajoznawczym Muzeum(ros. Восточно-Казахстанский областной архитектурно-этнографический и природно-ландшафтный музей-заповедник)Znajdują się tam ekspozycje związane z różnymi mniejszościami narodowymi mieszkającymi w tym rejonie. Są również Polacy. 

Drugim miejscem był park etnograficzny, w którym eksponowano domy różnych narodowości. Wśród nich stoi polska zagroda ze stodołą. Niestety nie można było wejść do środka. Dowiedziałam się, że źle postawiono fundamenty i pojawiła się pleśń. Obecnie wyniesiono eksponaty i trwają prace remontowe. 

Będąc w innej części tego parku zobaczyłam postacie związane z muzyką. Ucieszyłam się, kiedy wśród nich znalazłam Polaka – Fryderyka Chopina. 

Abaj

Oczywiście jest tu kilka upamiętnień Abaja. 

Jedno z nich to pomnik znajdujący się w centrum miasta. Odsłonięcie  odbyło się 29 sierpnia 2009 r. Po obu stronach pomnika postawione są piramindy z sentencjami Abaja w trzech językach – kazachskim, rosyjskim i angielskim.

Mural Abaja w Ust- Kamieniogorsku stworzyli artyści z Ałmaty. Znajduje się on przy ulicy Abaja 1. Pisarz jest przedstawiony z książką, a na dole pracy zamieszczono cytat z jego książki – «Адамзаттың бәрін сүй, бауырым деп», który można przetłumaczyć: „Kochaj całą ludzkość jak brata”.

Informacje o Abaju są również wyeksponowane w Muzeum Historyczno-Krajoznawczym (ros. Историко-краеведческий музей).

Muchtar Auezow 

W parku, o którym pisałam już wcześniej, w jednym z pawilonów znajduje się wystawa poświęcona pisarzowi. W tym roku w Kazachstanie obchodzone jest 125 rocznica urodzin tego pisarza. 

A w Muzeum Sztuki znajduje się jego portret. 

Bajterek 

Jest darem dla mieszczańców od lokalnych przedsiębiorców z okazji 290-lecia miasta. Mieszkający w Ust-Kamieniogorsku nazywają go „młodszym bratem” stołecznego pomnika i są z niego bardzo dumni.

Centralny meczet 

Prawdziwą perłą muzułmańskiej części Ust-Kamenogorsk jest Centralny Meczet. W świetle słońca jego błyszczące błękitne kopuły wyglądają pięknie.

Kompleks harmonijnie uzupełniają cztery wysokie minarety. Jest to jeden z  największych meczetów w całym Kazachstanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.