Latem 2022 roku w Astanie został otwarty największy maczet w Azji Środkowej. Znajduje się on na terenie EXPO. Może pomieścić 235 000 osób.
Wysokość głównej kopuły wynosi prawie 90 metrów, a minarety wznoszą się na wysokość 130 metrów. Powierzchnia terenu, na którym znajduje się świątynia to 10 hektarów. Meczet ma 4 minarety.
Wieża składa się z pięciu części i reprezentuje pięć filarów islamu (wiara, modlitwa, post, jałmużna i pielgrzymka). Wieża w lewym skrzydle nazywana jest Wieżą Turystyczną. Zwiedzający mogą wjechać windą i podziwiać stolicę.
W ceremonii otwarcia wziął udział Pierwszy Prezydent kraju Nursułtan Nazarbajew. Nowy meczet został zbudowany w ciągu trzech lat z jego inicjatywy.
W podziemiach świątyni znajduje się sala bankietowa, zamknięty parking, przedsionek, toaleta, miejsce do obsługi technicznej i rytualnej i inne pomieszczenia.
Na pierwszym i drugim piętrze oprócz miejsca modlitwy znajdują się sale lekcyjne, sala konferencyjna, sala ślubów, miejsce do czytania Koranu, studio telewizyjne, biura, pomieszczenia usługowe, sklepy, muzeum i pomieszczenia techniczne.
W muzeum można zobaczyć makiety najważniejszych meczetów w Kazachstanie.
Drzwi wejściowe do głównego meczetu Nur-Sultan stały się jednymi z najwyższych drewnianych drzwi tego typu na świecie. Wykonane są ręcznie z twardego drewna z tropikalnej Afryki. Ich wysokość wynosi 12,4 metra, a waga to półtorej tony. Drzwi ozdobione są kazachskimi wzorami.
Długość mozaikowej ściany wynosi 100 metrów, a wysokość 22,4 metra. Mozaika na ścianie ozdobiona jest 25 milionami szkieł w różnych kolorach. Każdy ręcznie wykonany kawałek mozaiki jest montowany na osobnym panelu. Ponadto na panelu zapisanych jest 99 imion Allacha.
Żyrandol w wielkiej sali głównego meczetu jest wykonany z kryształu i uważany za jeden z największych żyrandoli na świecie. Jego średnica wynosi 27 metrów, a waga 20 ton. Wykonany jest z 3 614 833 kryształowych paneli w różnych kolorach, z których każdy jest montowany ręcznie.
Całkowita powierzchnia meczetu to 68 062 metry kwadratowe. Jej duża sala i miejsce modlitwy dla kobiet są całkowicie pokryte dywanami. To największy ręcznie robiony dywan na świecie. Jego łączna powierzchnia to 15525 metrów kwadratowych, waga 4700 g/m2. m, grubość 15 mm. Dywan jest tkany w Nowej Zelandii ze 100% czystej wełny. Wzory dywanów zdobią kazachskie ornamenty.
Przed meczetem znajduje się fontanna o długości 300 metrów, są też dające cień zadaszenia oraz ławki.