Niepokorny step i historia Polki zesłanej do Kazachstanu

20 maja 2023 r. w Publicznej Bibliotece Polonijnej, powstałej z inicjatywy Stowarzyszenia „Polska Jedność”, odbyło się spotkanie, które składało się z dwóch części. 

Pierwsza z nich poświęcona była niesamowitym książkom o Kazachstanie „ Historia cywilizacji niepokornego stepu” /  «История цивилизации непокорной степи», które zostały napisane przez Gulnar Kapekową  (Гульнара Капекова)  oraz Muchambeda Akiszewa (Мухамбедия Акишев). Autorzy w czterech tomach zawarli mnóstwo  ciekawych informacji dotyczących historii, kultury, tradycji i obyczajów związanych z Kazachstanem. 

Gulnar Kapekowa z wielką pasją opowiadała, o ciekawych miejscach i życiu na stepie. Mnie urzekła opowieść o tym, że Kazachstan omijały wszelkie zarazy. Dlaczego? Na stepie rosną rośliny, które są naturalnym antybiotykiem, a w karawansarajach stosowano rytuały związane z oczyszczaniem przed wejściem do niego. Okadzano ubrania i całe ciało wędrowca dymem ze stepowych ziół. Jedwabny szlak był wielokulturowy, mieszały się tu nie tylko obyczaje ale również religie. 

Długo by można słuchać tych pięknych opowieści kazachskiego stepu…

Był również akcent polski, ponieważ autorzy nawiązali do Polaków związanych z Kazachstanem. Opowiedzieli głównie o Benedykcie Polaku, o którym kiedyś pisałam:

Śladami Benedykta Polaka

oraz Adolfie Januszkiewiczu i Gustawie Zielińskim.  

Jestem zachwycona tymi książkami !!!  Nie tylko są wspaniałym źródłem wiedzy, ale też zostały pięknie wydane. Od razu zrozumiałam, że muszę je mieć 🙂 I wszystkie  cztery tomy czekają  już na mnie w Ałamty 😉

 

Podczas drugiej części spotkania przekazałam książki przywiezione z Polski. Większą część stanowił księgozbiór Mamy pani Urszuli Kotarby, której historia rodzinna łączy się z Kazachstanem. Jej Babcia i Mama zostały tu zesłane. W tym trudnym czasie dała im dach nad głową i otoczyła opieką Ustinia Mirienczuk. Pani Urszula postanowiła znaleźć rodzinę Ustiny i to się udało. Została ona pochowana w Makince, wsi znajdującej się  ok. 120 km od Kokszetau. 

Bardzo dziękuję, Pani Urszulo, za przekazanie Publicznej Bibliotece Polonijnej w Astanie książek, albumów, które należały do Pani Mamy! 

Przywiozłam również książkę Elżbiety Dzikowskiej- podróżniczki, historyczki sztuki, pisarki, reżyserki filmów dokumentalnych. Wraz z Tonym Halikiem realizowała program „Pieprz i wanilia”, w którym opowiadali swoje niesamowite podróżnicze przygody. Napisała ona specjalną dedykację dla Publicznej Biblioteki Polonijnej w książce „Groch i kapusta, czyli podróżuj po Polsce!”. Dziękuję ❤️

Spotkanie zorganizował i prowadził Dyrekotr Publicznej Biblioteki Polonijnej – Rinat Dusumow. Uczestniczyła w nim Pani Konsul Jolanta Rabiak.

To był dobrze spędzony czas ❤️

Fot. Marat Sajtkużyn, Rinat Dusumow, Gulnar Kapekowa, Justyna Całczyńska 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.