Stara część stolicy jest bardzo interesująca. Znajduje się tu dom kupca Wasilija Kubrina, który został zbudowany w 1910 roku przez moskiewskiego architekta.
Kupiec był bardzo zamożny i kontynuował rodzinną tradycję. Odnosił sukcesy w działalności handlowej i odegrał ważną rolę w życiu społecznym i kulturalnym miasta.
Rezydencja składała się z kilku budynków i prawdopodobnie kilku przejść podziemnych, co jednak nie jest do końca wyjaśnione. Na dziedzińcu posiadłości urządzono ogród w stylu angielskim. Przedsiębiorca osobiście posadził drzewa. Budynek wyróżniał się architekturą spośród innych domów kupieckich.
Rezydencja jest pięknie zdobiona. Można tu zauważyć styl eklektyczny charakterystyczny dla początku XX wieku. Wykorzystuje się tu elementy włoskiego renesansu, architektury rosyjskiej, klasycyzmu XVIII wieku i secesji.
Dom pełnił różne funkcje – m.in. mieścił się tu Dom Pionierów, muzeum, Ambasada Ukrainy.
Według miejskiej legendy Wasilij Kubrin podczas podróży służbowej do Petersburga wybrał się do teatru , gdzie poznał młodą baletnicę (według innej wersji aktorkę). Zakochany kupiec oświadczył się jej . Ale dziewczyna postawiła warunek, by zbudował dla niej dom. Była pewna, że jest to niewykonalne, ale myliła się i wkrótce para zamieszkała w pięknej rezydencji.