Bosżira

Bosżira (ros.Босжира) to miejsce niesamowite. Jasne skały o różnych kształtach to dno starożytnego Oceanu Tetydy lub Morza Tetydy (ros.Тетис). 

W tłumaczeniu z jednego z kazachskich dialektów słowo „bosżira” oznacza „wyblakłą dolinę” lub „szarą krainę”. Trudno powiedzieć dokładnie, kiedy miejsce to otrzymało taką nazwę. W rzeczywistości w dolinie jest tyle światła, koloru i rytmu, że zapiera dech w piersiach.

Ocean Tetydy/ Morze Tetydy

Prehistoryczny ocean, który oddzielał dwa kontynenty: Laurazję od Gondwany, a następnie Afrykę od Euroazji. Tetyda uległa zamknięciu wskutek kolizji Afryki, Arabii i Indii z Eurazją. Jej miejsce zajmuje obecnie Ocean Indyjski, a jej reliktami są Morze Śródziemne, Morze Czarne, Morze Kaspijskie, Zatoka Perska i morza Archipelagu Sundajskiego.

To, co widzimy dzisiaj, świadczy o szeregu kataklizmów i naturalnych zmian, jakie miały miejsce w czasach starożytnych.

Na terenie Bosżiry pojawiła się również oaza, ale wraz z kolejną zmianą klimatu rzeki wyschły, pozostawiając tylko suchy teren i liczne skały.

Wszystkie skały zbudowane są z warstw piaskowca i kredy. Nad ich kształtem od tysięcy lat pracowały siły natury – najpierw woda, potem słońce i wiatr.

Na tym pustkowiu stoi drogowskaz 😉

Jedna ze skał przypominająca fortecę jest przedstawiona na banknocie Kazachstanu o nominale tysiąca tenge.

Skały zmieniają swój wygląd w zależności od oświetlenia. Przeważa beż, ale widoczne są warstwy brązu, różu, szarości, bieli i żółci. Wszystkie odpowiadają złożom różnych epok geologicznych, które przechowują pamięć o zmianach klimatycznych oraz składzie flory i fauny.

Najpiękniejszą rośliną Bosżira jest specjalny rodzaj hiacyntów (fioletowych kwiatów), przystosowany do życia na pustyni. Kwitną bezpośrednio na suchej, skalistej powierzchni.

Świat zwierząt reprezentują jaszczurki. Nie są one łatwe do zauważenia, ponieważ ze względu na swój kolor zlewają się z podłożem. Ponadto występują tu żółwie i skorpiony.Bosżira.

Obejrzałam ten piękny krajobraz zatrzymując się w dwóch miejscach.

Zjedliśmy wśród tych pięknych krajobrazów pyszny obiad.

Ponieważ właśnie 4 czerwca jest obchodzony w Kazachstanie Dzień Symboli Narodowych to jeden

z uczestników naszej wyprawy z flagą na ramionach zagrał pięknie na dombrze. To był piękny koncert.

Miejsce to w XIX wieku przemierzał, opisał i przedstawił na rysunkach Polak – Bronisław Zaleski. W 1848 roku został karnie wcielony do Korpusu Orenburskiego i wędrując z wojskiem obserwował życie i obyczaje Kazachów oraz innych ludów zamieszkujących te tereny. 

Źródła:

turister.ru

Poznaj świat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.