Sklep kupca Kubrina

Budynek domu handlowego „Matwiejew Kubrin z synami i spółka” znajduje się w centrum starej części Nur-Sułtanu. Kupiec ten miał swoje sklepy również w Atbasarze ( Атбасар) i Kokszetał (Кокчетав). Często mówi się o nim, jako o mecenasie sztuki. Przez wiele lat przeznaczał on duże sumy na edukację. 

Syberyjski Rocznik Handlowy i Przemysłowy odnotowuje, że „w 1913 r. firma Matwiejewa Kubrina zajmowała się handlem farmaceutycznym, przemysłowym, pasmanterią, biżuterią, artykułami papierniczymi, biurowymi, a także odzieżą, obuwiem, kapeluszami, zegarkami, herbatą i cukrem”. Po 1915 r. kupiec otworzył swoje przedstawicielstwo w Moskwie, pozostawiając dom handlowy w Akmolińsku swojemu synowi Wasilijowi.

Budynek ten został zaplanowany specjalnie jako dom handlowy i prawie zawsze był używany zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem.

Sklep został wybudowany w latach 1905-1907. Łączy w sobie styl klasyczny i elementy secesji.

W różnych latach mieściła się tu biblioteka, różne instytucje, ale także NKWD więziło i torturowało  w podziemiach „zdrajców ojczyzny”.

Z biegiem czasu budynek powrócił do pierwotnego przeznaczenia. Znajdował się w nim sklep z tkaninami, następnie sklep spożywczy i księgarnia. Później stał się Centralnym Domem Towarowym.

W 1944 roku pożar spalił wszystkie drewniane elementy, a sklep był nieczynny przez ok. dziesięć lat. Postanowiono odrestaurować budynek.  Przez prawie pół wieku mieścił się  tu sklep spożywczy „Tęcza” („Радуга”). Dziś znajduje się tu sklep „Astana”.

W 1915 r. w Akmolińsku istniało „Towarzystwo pracowników spółki „Matwiejew Kubrin z synami i spółka”. Organizacja nie miała nic wspólnego z handlem. Miała ono na celu podniesienie poziomu kulturalnego i edukacyjnego mieszczan. Członkowie towarzystwa odbywali spotkania, wykłady, wieczory literackie, czytali reportaże. Towarzystwo miało także bibliotekę i fundusz pomocy wzajemnej. 

Źródła:

https://izi.travel/
https://www.inform.kz/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.