Zabytkowe ogrodzenie „zielonego” meczetu

Przy ulicy Abaja w Nur-Sułtanie znajduje się zabytkowe ogrodzenie „zielonego” meczetu zwanego też „tatarskim”. 


Dziś jest to jedynie fragment ogrodzenia. Widoczne są ceglane filary oraz metalowe, ażurowe kraty. Długość zachowanego muru wynosi 71,5 metra. 

Meczet został zbudowany w 1895 roku i popularnie nazywano go„zielonym” lub „tatarskim”. Pierwsza nazwa odnosiła się do koloru, na który pomalowano budynek. „Tatarski” dlatego, że meczet zbudowano z inicjatywy Mursalima Mirkamalowa i pradziadka sławnego pisarza Sakena Sejfulina. 

Po zamknięciu świątyni mieścił się tam Dom Pionierów. Kiedy został on przeniesiony, drewniany budynek meczetu zburzono. W latach 50. XX wieku na tym miejscu wybudowano trzykondygnacyjny budynek mieszkalny.

Ogrodzenie „zielonego” meczetu nie zostało naruszone i służyło jako granica dziedzińca tego domu. W latach 60. ogrodzenie otynkowano i pomalowano białym wapnem. Wielu wierzących podchodziło do tego ogrodzenia, opierało się o nie i modliło – robili  to oczywiście potajemnie. Dzięki tej czci ogrodzenie „zielonego” meczetu stało się dla nich święte.

W 2016 roku Dyrekcja Ochrony Zabytków i Obiektów Dziedzictwa Historycznego i Kulturowego w  Nur-Sułtanie przeprowadziła całkowitą renowację ogrodzenia, dzięki czemu przywrócono jego pierwotny wygląd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.