Góry Tygrysie i święte drzewo

Góry Tygrysie znajdują się w Parku Narodowym Altyn- Emel. Park powstał w 1996 roku i zajmuje powierzchnię 523 053 ha. Na jego terenie można zobaczyć śpiewającą wydmę, o której już kiedyś pisałam. 

http://przystanekkazachstan.pl/index.php/2021/04/04/spiewajacy-piasek/

Góry Tygrysie mają swoją geograficzną nazwę – Dolantau (ros. Долантау). Znajdują się na wysokości 1800 m n.p.m. u podnóża Ałtaju Dżyngarskiego ( ros. Джунгарски Алатай). 

W okolicach tych gór nakręcono film „Kyz – Żibek” («Кыз Жибек»), którego premiera odbyła się w 1969 roku. Tutaj więcej informacji na temat tego poematu:

„Kyz Żibek” – kazachski poemat narodowy

Góry Tygrysie wzięły swoją nazwę od różnokolorowych pasów, które tworzą się na wzgórzach i przypominają wzory na tygrysie. 

Święte drzewo

W miejscowości Koktal znajduje się Аулие-Агаш, co w tłumaczeniu z języka kazachskiego  znaczy święte drzewo. Jest  to wiąz, który ma ponad 700 lat, a jego obwód wynosi 6,5 metra. Wokół drzewa rośnie gaj z młodymi drzewami, które pochylone są do centralnego punktu, czyli świętego drzewa, nazywanego też karagacz- z tureckiego „kara” (кара) znaczy czarny, a agacz (агач) to drzewo. 

Ludzie przyjeżdżają tu, aby modlić się o zdrowie lub prosić o pomoc w ważnych dla nich sprawach. Niektórzy opowiadają się o cudach, które miały miejsce pod drzewem. 

Kilka razy drzewo chciano zniszczyć, głównie ze względów religijnych – w czasach  ZSRR, ale również w XXI wieku. 

Istnieje wiele legend poświęconych świętemu drzewu. 

Legenda o pochodzeniu 

Jechał kiedyś w tych okolicach bogaty kupiec Baibosyn, który prowadził karawany wzdłuż Wielkiego Jedwabnego Szlaku. Kiedy zatrzymał się w tym miejscu na noc, wbił swoją laskę w ziemię. Rano ujrzał tam drzewko młodego wiązu.

Legenda o wojownikach

Według jednej z opowieści zagajnik skrywał oddziały batyrów walczących z najazdem Czyngis-chana, który miał tu miejsce w XIII wieku. Podobno po wyprawie wojownicy wrócili do zagajnika, a drzewa przybliżyły się do siebie tak, że zetknęły pnie i gałęzie, tworząc żywą ścianę ukrywającą ich przed wrogiem.

Legenda o dzieciach

Według innej legendy żył batyr imieniem Szormak, ale  nie miał  dzieci. Po radę zwrócił się do seniora swego rodu, który poradził mu, aby pojechał do świętego drzewa. Przybył tu batyr, modlił się i prosił o dziecko. W nocy miał proroczy sen, w którym przepowiedziano mu  narodziny trzech synów, pierwsi dwaj urodzą się w najbliższej przyszłości, a trzeci powinien przyjść na świat nieco później. Według wróżby miał nadać urodzonemu synowi imię Jertas, ale zupełnie zapomniał o tym i nadał noworodkowi inne imię. Niestety po niedługim czasie dziecko umarło. Później jeden ze świętych seniorów pojawił się batyrowi we śnie i powiedział: „Nie nazwałeś swojego syna imieniem, które powiedzieliśmy, jeśli nie chcesz dziecka, to my go potrzebujemy i zabraliśmy go ”.

film o świętym drzewie w języku rosyjskim i kazachskim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.