Jezioro Bałchasz i góry Bektau-Ata

Ten wyjazd był trochę szalony, ale bardzo się cieszę, że zdecydowałam się pojechać w tak piękne miejsce 🙂

Jezioro Bałchasz (kaz. Балқаш, ros. Балхаш)

Jest to największe jezioro w Kazachstanie i jedno z największych na świecie. Jego powierzchnia to 16400 km², długość wynosi ponad 600 km, natomiast szerokość 74 km. Średnia głębokość tego jeziora to 6 m, a maksymalna   27 m.

Jezioro Bałchasz zasilane jest przez kilka rzek, a są nimi Ili, Aksu, Karatał i Ajaköz. Nie wypływa z niego żadna rzeka, czyli jest ono bezodpływowe.

Ciekawie prezentują się brzegi tego jeziora. Południowy jest niski i piaszczysty, północny natomiast wysoki i skalisty. Woda w części zachodniej jest słodka, a w części wschodniej słona.

W pobliżu jeziora znajdują się bogate złoża miedzi. 

Oglądałam jezioro z miejscowości Bałchasz. Znajduje się tam mała przystań z rybackimi łódkami i statkami. Na brzegu można zauważyć wielu rybaków. 

Legenda związana z jeziorem

Jest wiele wersji legendy o Jeziorze Bałchasz. Jedną z nich możemy przeczytać w komiksie, który ukazał się w serii „QAZCOMICS”. 

Żył kiedyś bogaty człowiek, który nazywał się Bałchasz. Kiedy jego córka dorosła, postanowił znaleźć jej męża i ogłosił konkurs dla kandydatów. Zgłosiło się wielu bogatych chłopców, którzy chcieli rywalizować o rękę dziewczyny o imieniu Ili, ale wśród nich był również biedny pasterz o imieniu Karatał. I to on właśnie wygrał zawody. Ojciec dziewczyny, nie chciał zgodzić się na takiego zięcia. Młodzi zakochali się w sobie i postanowili uciec. Bałchasz wysłał za nimi pościg. Młodzi zginęli spadając ze zbocza podczas ucieczki. Ojciec, kiedy to zobaczył, był zrozpaczony, zrozumiał, że przyczynił się do śmierci córki oraz jej wybranka i zabił się. Dżygici, którzy przybyli na miejsce, pochowali całą trójkę w miejscu ich śmierci. Z łez rozpaczy bogatego człowieka powstała słona część jeziora, a rzeki, które do niej wpływają – Ili i Karatał, sprawiła, że część wody jest słodka. 

Bałchasz – miasto

Bałchasz nazywany jest  „stolicą miedzi”, ponieważ to tutaj wydobywa się większość metali nieżelaznych Kazachstanu. Rozwijają się tu także inne gałęzie przemysłu, jak budownictwo, górnictwo, przemysł spożywczy.

Widoczne jest to na ulicach miasta, dzięki pomnikom. 

Pałac Kultury Metalurgów (ros.Дворец культуры металлургов)  znajduje się w centrum miasta. Oficjalne otwarcie pałacu nastąpiło w czerwcu 1952 roku. Od tego czasu budynek ten jest centrum kulturalnym dla wszystkich mieszkańców i gości miasta. Miejsce to uważane jest za kulturalne centrum Bałchaszu.

Miło było pospacerować po mieście zobaczyć jeszcze wiele innych ciekawych miejsc.

Góry Bektau – Ata ((каз. Бектауат, ros. Бектау – Aта ) 

Górzysty obszar w środku kazachskiego stepu, o promieniu około 5-7 km, z niewielkimi lasami. Są one efektem wypiętrzenia tektonicznego i erozji otaczających ją miękkich skał. Najwyższym szczytem jest Mount Bektauata – 1214,3 m.

Kocham góry!

źródła:

e-history.kz

kazgeo.kz

visitkazakhstan.kz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.