11 listopada 2023 roku w Astanie została otwarta wystawa moich zdjęć „Mój Kazachstan”. Zaprezentowano na niej 30 fotografii przedstawiających zabytki i przyrodę Kazachstanu. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie „Polska Jedność” w jedynej w Kazachstanie Publicznej Bibliotece Polonijnej, mieszczącej się w Centralnej Bibliotece Miejskiej im. M. Auezowa. Pomysłodawcą i osobą, która wytrwale dążyła do realizacji tego przedsięwzięcia jest Rinat Dussunov, któremu jestem bardzo wdzięczna za motywowanie mnie i konsekwencję.
Pasję do podróżowania i robienia zdjęć odziedziczyłam po moim ojcu i towarzyszy mi ona od dzieciństwa. Zawsze wyjeżdżaliśmy na rodzinne wycieczki, a zdjęcia sama wywoływałam w domowej ciemni.
Nic więc dziwnego, że od początku mojego pobytu w Kazachstanie zwiedzam i fotografuję otaczający mnie świat. W Ałmaty zachwyciłam się górami, przyrodą, ale również samym miastem. Dzięki temu, że zaczęłam pracę w Astanie, mogłam zobaczyć zupełnie inne oblicze Kazachstanu. Teraz, kiedy pracuję w Kokszetau, bardziej świadomie wybieram kierunki moich wyjazdów, które często leżą poza utartymi szlakami.
Podczas niemal każdej podróży odnajduję miejsca, postacie związane z Polską. Są to ulice noszące nazwiska sławnych Polaków, pamiątki i portrety w muzeach, cmentarze, krajobrazy utrwalone na rysunkach zesłańców w XIX wieku. Zdarzają się również spektakle związane z naszym krajem.
Wiele już zobaczyłam w Kazachstanie, ale zostało jeszcze bardzo dużo ciekawych miejsc, które chciałabym odwiedzić. Zawsze powtarzam, że w Polsce, która jest o wiele mniejsza niż Kazachstan, mamy wszystko – góry, morze, jeziora, las, wydmy, a nawet pustynię. Nie ma tylko jednej rzeczy – stepu, przestrzeni, która robi niesamowite wrażenie.
Chcąc podzielić się wiedzą i doświadczeniem zdobytym podczas zwiedzania Kazachstanu, założyłam blog „Przystanek Kazachstan” (przystanekkazachstan.pl), w którym opowiadam o swoich podróżach i zamieszczam zdjęcia.
Fotografie przedstawiają miasta – Ałmaty, Astanę, Pawłodar, Kokszetau, Turkiestan, Szymkent, przyrodę – Mangistau, słynne jeziora Burabaj, Issyk, Tuzkol , Bajanaul, kulturę – pomnik Abaja w Semeju. Są też zdjęcia pokazujące polskie ślady w Kazachstanie – m.in. muzeum w Jasnej Polanie, cmentarz w Tałgarze.
Dziękuję wszystkim, którzy byli na otwarciu wystawy!
Wystawa „Mój Kazachstan” będzie czynna przez miesiąc.
Zapraszam!
Zdjęcia: Rinat Dussumov, Miras Talgat
Brawo! Wielkie gratulacje, Pani Justyno! Z poważaniem – Bożena Ciesielska Skępe
Dziękuję bardzo 🙂