Kazachstan w Muzeum Niepodległości w Warszawie

W poszukiwaniu obrazu przedstawiającego Oziornoje, odwiedziłam Muzeum Niepodległości w Warszawie. Obejrzałam wszystkie ekspozycje po kilka razy, razem z bardzo miłymi i pomocnymi, a przede wszystkim wyrozumiałymi paniami zajmującymi się poszczególnymi wystawami i … nie znalazłam go. 

Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło! Zainteresowała mnie wystawa „Kresy i bezkresy w zbiorach Muzeum Niepodległości w Warszawie”, której autorem jest Krzysztof Bąkała. 

Oczywiście dla mnie bardziej fascynująca była część BEZKRESY. To tu znalazłam informacje i pamiątki po Polakach deportowanych do Kazachstanu. Wchodząc do sali powitał  mnie półmrok i animacja wyświetlana na ścianach, która przypomina buran (zamieć śnieżną) – tak charakterystyczny dla miejsca, w którym obecnie mieszkam. 

Zainteresowały mnie walizki i kufer, które stały pod ścianą i okazało się, że w niektóre z nich swój dobytek zapakowały osoby zesłane do Kazachstanu. 

W części „Życie wbrew okolicznościom” moją uwagę przykuł różaniec zrobiony z chleba właśnie w Kazachstanie. 

W Muzeum Niepodległości byłam tuż po świętach, więc zwróciłam uwagę na obrazek zatytułowany „Wigilia w Kazachstanie 1940”. Dla mnie bardzo symboliczny

Jestem bardzo wdzięczna pani Hannie, która oprowadziła mnie po ekspozycji, za cierpliwość, zrozumienie i bardzo ciekawy, pięknie wydany katalog z informacjami o wystawie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.